Ana Sayfa > Projeler > Tekel İşçilerinin Ankara Direnişinden Kesitler - NHKM AnkaraTekel İşçilerinin Ankara Direnişinden Kesitler - NHKM Ankara

NHKM_(1).jpg
NHKM_(2).jpg
NHKM_(3).JPG
NHKM_(4).JPG
NHKM_(5).JPG

NHKM_(6).JPG
NHKM_(7).JPG
NHKM_(8).JPG
NHKM_(9).JPG
NHKM_(10).JPG

NHKM_(11).JPG
NHKM_(12).JPG
NHKM_(13).JPG
NHKM_(14).JPG
NHKM_(15).JPG

NHKM_(16).JPG
NHKM_(17).JPG
NHKM_(18).JPG
NHKM_(19).JPG
NHKM_(20).JPG

NHKM_(21).JPG
NHKM_(22).jpg
NHKM_(23).JPG
NHKM_(24).JPG
NHKM_(25).JPG

NHKM_(26).JPG
NHKM_(27).JPG
NHKM_(28).JPG
NHKM_(29).JPG
NHKM_(30).JPG

NHKM_(31).JPG
NHKM_(32).JPG
NHKM_(33).JPG
NHKM_(34).JPG
NHKM_(35).JPG

NHKM_(36).JPG
NHKM_(37).JPG
NHKM_(38).JPG
NHKM_(39).JPG
NHKM_(40).JPG

 

“Büyük Tekel Direnişi”
Tekel işçileri Ankara’ya 14 Aralık’ta geldiler ve 70 günü aşan süredir Türk-İş Genel Merkezi’nin önünde direnişe devam ediyorlar. Hiç kimsenin beklemediği kadar büyük bir kararlılıkla devam ettikleri direnişte sadece kendileri için değil tüm Türkiye için şimdiden kazandılar. “Ölmek var, dönmek yok” sloganı artık tüm işçi sınıfının sloganı haline geldi. Hep beraber “Tekel işçileri kazanırsa, tüm ülke kazanır” sloganını hepimizin aklına kazıdılar. Ve uyuyanları uykularından uyandırdılar.


Nazım Hikmet Kültür Merkezi Fotoğraf Topluluğu olarak direnişin ilk gününden beri işçilerin yanında olmaya çalıştık. Direnişin hikayesini mümkün olduğunca fazla kişiye ulaştırmak için çaba harcadık. Yaptıkları eylemin toplumsallaşması ve kitle desteğinin arttırılması için çektiğimiz fotoğrafları Ankara ve İstanbul’daki üniversitelerde, Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Adana gibi şehirlerde bir çok mahallede sergiledik ve gösterdik.


NHKM Fotoğraf Topluluğu direnişe izleyen olarak katılmadı. Tekel işçileri ile birlikte direnişin her anında, yaptıkları eylemlerde, katıldıkları söyleşilerde ve bir direniş alanı haline getirdikleri Sakarya Caddesi, Tuna Sokak’ta yanlarında, içlerinde olduk. Direnişin bir destekleyicisi ve parçası olarak işçilerin direniş hikayesini anlatmaya çalıştık.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi Fotoğraf Topluluğu

NHKM Fotoğraf Topluluğu

NHKM Fotoğraf Topluluğu 1998 yılında Ankara Konur Sokak’ta açılan Nazım Kültürevi’nde kuruldu ve 2008 yılına kadar değişen mekanlarda faaliyetlerini NKE Fotoğraf Topluluğu adıyla dürdürdü. 2009 yılında Karanfil Sokak’ta NHKM’nin açılmasıyla birlikte adını değiştirerek çalışmalarına devam eden topluluk farklı eğitim atölyeleri düzenlemekte ve fotoğraf çalışmaları sürdürmektedir. En eski etkinliği her yıl 03 Haziran tarihlerine Nazım Hikmet adında bütün aydınlarımız adına açtığımız “Usta’ya Saygı” isimli sergilerdir. Topluluk, sergiler dışında üniversiteler başta olamak üzere birçok gösteri ve sokak sergisi düzenlemiştir.

Proje sahibine iletmek istediğiniz mesajı form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınız:[ ! ]
Soyad:[ ! ]
E-Mail:
Konu:
Mesajınız:
Onay Kodu: Captcha
Onay Kodunu Girin:[ ! ]
 Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.