Ana Sayfa > Projeler > FotogROCKFotogROCK - Abdurrahman ANTAKYALI

fotogrock_antakyali.jpg
fotogrock_antakyali_(1).jpg
fotogrock_antakyali_(2).jpg
fotogrock_antakyali_(3).jpg
fotogrock_antakyali_(4).jpg

fotogrock_antakyali_(5).jpg
fotogrock_antakyali_(6).jpg
fotogrock_antakyali_(7).jpg
fotogrock_antakyali_(8).jpg
fotogrock_antakyali_(9).jpg

fotogrock_antakyali_(10).jpg
fotogrock_antakyali_(11).jpg
fotogrock_antakyali_(12).jpg
fotogrock_antakyali_(13).jpg
fotogrock_antakyali_(14).jpg

fotogrock_antakyali_(15).jpg
fotogrock_antakyali_(16).jpg
fotogrock_antakyali_(17).jpg
fotogrock_antakyali_(18).jpg
fotogrock_antakyali_(19).jpg

fotogrock_antakyali_(20).jpg
fotogrock_antakyali_(21).jpg
fotogrock_antakyali_(22).jpg
fotogrock_antakyali_(23).jpg
fotogrock_antakyali_(24).jpg

fotogrock_antakyali_(25).jpg
fotogrock_antakyali_(26).jpg
fotogrock_antakyali_(27).jpg
fotogrock_antakyali_(28).jpg
fotogrock_antakyali_(29).jpg

fotogrock_antakyali_(30).jpg
fotogrock_antakyali_(31).jpg
fotogrock_antakyali_(32).jpg
fotogrock_antakyali_(33).jpg
fotogrock_antakyali_(34).jpg

fotogrock_antakyali_(35).jpg
fotogrock_antakyali_(36).jpg
fotogrock_antakyali_(37).jpg
fotogrock_antakyali_(38).jpg
fotogrock_antakyali_(39).jpg

fotogrock_antakyali_(40).jpg
fotogrock_antakyali_(41).jpg
fotogrock_antakyali_(42).jpg

Uzun soluklu fotoğraf projelerini seviyorum. Olayların birkaç fotoğraf karesi ile yansıtılması yerine, o olayı geniş bir çerçevede anlamayı ve anlatmayı daha ilgi çekici ve gerçekçi buluyorum.
 

Biz foto muhabirleri adeta zamanla yarışıyoruz. Meslek, çabuk karar verip bir an önce fotoğraflamayı ve en kısa sürede çekilen fotoğrafları kamuoyu ile paylaşmayı gerektiriyor. Bu da birçok konuyu derinlemesine ele almayı engelleyen sinir bozucu özellikler. Hele ki Türkiye gibi gündemi gün içerisinde birkaç kez değişebilen bu kadar sıra dışı bir ülkede yaşıyorsanız! Sözgelimi “Türkiye’de Rock” başlıklı bir haber yapılacaksa, çoğu gazete, ajans ve dergi, foto muhabirini ancak birkaç saatliğine bu işe ayırır. Yangından mal kaçırır gibi telaşla çekilen ve o günkü haberi hafiften de olsa kotarabilecek birkaç kare ile iş hallolur (!) Bundan, ciddi rahatsızlık duyanlardan biriyim.
FotogROCK, bu çerçevede amatör rock grupları üzerine gerçekleştirmeye çalıştığım belgesel bir fotoğraf çalışması.

 
Rock, yıllardır keyifle dinlediğim bir müzik türü. Ağabeylerim sağ olsun, her şey Pink Floyd ile başladı, sanırım ortaokuldaydım.  80'li yılların ortalarında, İskenderun'da bir lise öğrencisi iken tanıştığım heavy metal ise, 40'ına geldiğim şu günlerde hala keyifle dinletiyor kendini.
 

İnternet üzerinden yaptığım küçük bir araştırma, ülkemizde amatör rock piyasasının çok canlı ama  fotoğraf açısından da bir o kadar bakir olduğunu gördüm. "Durumdan vazife çıkararak" projenin hazırlıklarına giriştim. "İlgimi çeken bir konu" olmasının yanında, bir foto röportajın oluşumuna katkı sağlayacak; görselleştirilebilirlik, zaman, ulaşım gibi önemli avantajları barındırması, konuyu gözümde daha sevimli kıldı.
 

İlk fotoğraflar 2005 yılının Şubat ayında çekilmeye başlandı, aralıklarla 2007 sonuna dek sürdü. “Işık” biraz sorun yaşattı proje boyunca. Rock mekanları ağırlıklı olarak karanlık yerler. Projenin ilk fotoğraflarını çekmek için gittiğim mekanlardaki “ışıksızlık” karamsarlığa kapılmama neden oldu. Mekanların küçüklüğü ve kalabalıklığı tripod kullanmanıza da olanak vermeyince elde kalan tek çare olan yüksek asaları tercih zorunluluğu, keskin netlik açısından kimi zaman handikap oluşturdu.
 

Fotoğraflar ağırlıklı olarak Nikon D1X ile çekildi. Proje, foto muhabirliğinin doğası gereğince kurgusal müdahalenin olmadığı "an fotoğrafları"ndan oluştu.
 
  
Proje kapsamında çekilen fotoğraflar www.fotomuhabiri.com sitesinde “aylık çalışma özetleri” şeklinde yayınlandı. Devam eden bir proje web aracılığıyla tüm aşamalarıyla insanlarla paylaşıldı. Fotoğrafları daha da açıklayıcı kılmaya çalışan röportaj notları da günü gününe tutularak görselliğin yanı sıra yazılı bir belge de bırakılmaya da çalışıldı. Projenin gösterimi, İFOD ve EFSAD'ın dışında Gazi, Ankara, Anadolu, Ege ve Dokuz Eylül Üniversitelerinde yapıldı.
 
Güzel fotoğraflı günler dileklerimle...

 Abdurrahman Antakyalı
www.fotomuhabiri.com
aantakyali@aa.com.tr

 

 

 

Özgeçmiş: Abdurrahman ANTAKYALI

 

1968 yılında İskenderun'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu kentte gördükten sonra 1985-89 yılları arasında Gazi Üniversitesi Basın- Yayın Y.O Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünde üniversite eğitimini tamamladı. Mezun olduğu 1989 yılında Anadolu Ajansı'nda foto muhabirliği stajına başladı. 1990 yılında kadrolu foto muhabiri oldu. Anadolu Ajansı adına yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda önemli olayı takip etti. 1999 -2003 yılları arasında Foto Muhabirleri Derneği başkanlığı görevini yürüttü. Halen Anadolu Ajansı Fotoğraf Haberleri Müdürü olan Antakyalı'nın, basın fotoğrafçılığı alanında ulusal ve uluslararası ödülleri bulunmakta.

 


www.fotomuhabiri.com sitesi ile foto muhabirliği konusunda Türkçe kaynak sağlamayı  hedefleyen Antakyalı, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde de "Basın Fotoğrafçılığı" dersi veriyor.

Proje sahibine iletmek istediğiniz mesajı form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınız:[ ! ]
Soyad:[ ! ]
E-Mail:
Konu:
Mesajınız:
Onay Kodu: Captcha
Onay Kodunu Girin:[ ! ]
 Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.