Ana Sayfa > HaberlerFoto Sansür

"Haksız rekabete son, resmi görüşmeler tüm basına açılsın"

Okurlar, artık gazetelerinde foto muhabirlerinin kimi zaman güldüren, kimi zaman da düşündüren fotoğraflarını daha az görmeye başladılar.. çünkü, Ankara'da foto muhabirliği yapmak, özellikle de siyaset foto muhabirliği yapmak giderek zorlaştı.

Bunun en temel nedeni Ankara gazeteciliğnin en uğrak makamları olan Türkiye Büyük Millet Meclisi,Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık programlarının AA ve TRT kurumları dışındaki gazetecilere kapatılmış olmasıdır.

Kısa bir süre öncesine kadar, tüm foto muhabirlerine açık olan kabul, ziyaret ve programlar, artık basına veya görüntüye kapalı, çoğu zaman da sadece resmi ajans ve TV kurumu personelinin katılımıyla sınırlı yapılmaya başladı.

Öyle ki, resepsiyonlarda ve kapalı salon toplantılarında bile foto muhabirleri ve kameramanlar olayları, koruma görevlilerinin kontrolünde, uzaktan izlemeye mahkum edilmektedirler.

Böyle olunca da özellikle Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento'da görevli olan, yılların tecrübesiyle habere ve fotoğrafa farklı gözlerle bakabilen deneyimli foto muhabirleri 'sansürlü' konumuna düşürüldü. Sadece AA foto muhabirlerinin Başbakan, Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı'nın programına alınmaları yetmezmiş gibi, önce Başbakanlık, ardından Cumhurbaşkanlığı, son olarak TBMM Başkanlığı kendilerine özel fotoğrafçı tuttular.

Büyük çoğunluğu üniversite mezunu olan ve yabancı dil bilen, ellerinde binlerce dolarlık son teknoloji ürünü fotoğraf makineleri olan foto muhabirleri, başbakanlık önünde her türlü hava şartlarında beklemek zorunda kalmakta ancak Başbakanın tarihi görüşmelerini görüntüleyememektedirler.( Resmi karşılama törenleri dışında )

Tüm bunların yanı sıra Cumhurbaşkanı ve Başbakanın programları, kadroları Anadolu Ajansı'nda gösterilen özel foto muhabirleri tarafından 24 saat izlenmekte ve "her türlü basına kapalı toplantıların" fotoğrafları bile bu foto muhabirlerinin imzasıyla servis edilebilmektedir. Bu uygulamanın geçmişte hiç örneği olmadığını anımsatmak ve "keyfiliğin" varmış olduğu noktayı gözler önüne sermek isteriz.

Başbakanlık bünyesinde yer alan Basın yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü yetkililerinin de bu tür toplantıların izlenmesi ve fotoğraflandırılması sürecinden tamamen dışlandıklarını görmek de ayrıca üzerinde durulması gereken bir durum olarak değerlendirilmelidir.

Profesyonel foto muhabirleri olayları izleme fırsatı bulamayınca bütün gazetelerde ve TV ekranlarında Devletin zirvesindeki önemli bir görüşme aynı fotoğraf kareleriyle izleyiciye ve okuyucuya yansımaktadır.
Günde 2 ve daha fazla gazete alan veya okuyan kişi, aynı fotoğrafla, daha doğrusu "Foto-sansür" ile karşılaşmaktadır.

Bu uygulamadan Anadolu Ajansının bir şikayeti yok. Çünkü, tüm önemli olay ve toplantı görüntüleri, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nı izleyen foto muhabirleri aracılığı ile tüm programlardan medya'ya fotoğraf ve görüntü servisi yapıyor.

Foto Muhabirliğini meslek edinen bir çok gazeteci, önümüzdeki dönemde haksız rekabet ortamının çarkları arasında yok olup gitme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Sadece Foto Muhabirleri değil, kameramanlar da aynı tehdit ile karşı karşıya bulunmaktadırlar..

Çünkü kontrollü kameramanların ve foto muhabirlerinin çektiği görüntüler aynı saatte yayınlanan haber kuşaklarında gösteriliyor, gazetelerde yer alıyor.

Diğer yandan, tek ve resmi görüş açısından resim ve görüntünün gazetelere ve yayın kuruluşlarına sağlanması uygulaması aynı zamanda halkın haber alma temel hakkının da açık bir şekilde ihlalidir.

Bu sansürün ortadan kaldırılması için başta Türkiye Büyük Millet Meclisi,Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık olmak üzere tüm resmi kuruluşları göreve davet ediyor, foto muhabirleri arasında haksız rekabet ortamı yaratan uygulamalardan kaçınmalarını hem kamuoyunun sağlıklı bilgi alması açısından hem de ifade özgürlüğü açısından talep ediyoruz.


Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
Yönetim KuruluShare   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.