Ana Sayfa > HaberlerCumhuriyetin Başkenti Albümü

Ankara Üniversitesi, Cumhuriyetin yarattığı Başkentin, yeni ulusun ve yeni toplumsal düzenin bir parçası olarak Ankara Kenti’nin tarihine, kültürel ve sosyal yapısına özel bir ilgi duymaktadır. Bu ilgi sonucu İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Atila Cangır, Uğurlu Tunalı’nın “Ankara Kartpostalları Koleksiyonu”nu, Cumhuriyetin Başkenti adlı üç ciltlik bir albümde topladı. Albüm “Cumhuriyet öncesi Ankara” ve “Cumhuriyet Ankara’sını” (1890-1945) değişik yönleriyle tanımamıza, Başkentin kuruluş ve gelişmesini izlemeye olanak sağlıyor. Albümde Ankara’nın tarihi yapıları, eski semtleri, çarşıları, pazarları, eğlence ve mesire yerleri ile gündelik hayatına dair kartpostallar yer alıyor.

 

 

Yaklaşık üç yıllık bir ön hazırlık sonucu ortaya çıkan albüm, toplam 1422 sayfadan oluşuyor ve içinde 2553 adet kartpostal yer alıyor. Kartpostalların ait oldukları dönem, mekan ve olaya ilişkin bilgiler de fotoğrafların yanında yer alıyor. Böylece, Ankara fotoğrafları çeken öncü fotoğrafçıların görsel birikimi uzun soluklu bir sözlü tarih çalışması ile birleştirilmiş oluyor.

 

 

 

Kentsel dönüşümün ve değişimin hızı günümüzde geçmişe ailt tanıklıkların eksiksiz bir biçimde gelecek kuşaklara aktarılmasını gerekli kılıyor. Bu anlamda albüm, geçmişin Ankarası’nı yeni kuşaklara tanıtma olanağı sağlıyor. Ayrıca, koleksiyonerler ve araştırmacılar için de önemli bir kaynak işlevi görüyor.

 

 

 

Üç ciltlik albümün kurgusu fotoğrafçı ve editör odaklı bir seçimle yapılmış. Albümü hazırlayan Atila Cangır bu kurgunun, öncelikle çağına tanıklık eden ustalara ve onların işlerini yayınlayanlara duyduğu saygıdan, ikinci olarak albümün koleksiyonerlere ve araştırmacılara kaynak oluşturması düşüncesinden kaynaklandığını söylüyor. Bu nedenle albümün ilk ve ikinci cildinde fotoğrafçıları veya editörleri bilinen kartpostallar, isimleriyle bölümlendirilmiş. Bunun yanında ikinci cildin son serisinde fotoğrafçısı ve editörü bilinmeyen ancak üzerlerinde koleksiyonerlerin anlayabileceği işaretler ve yazılar taşıyan fotoğraflar bölümlendirilmiş. Son ciltte ise yayımcısı ve fotoğrafçısı bilinmeyen, ya da hiçbir özgün ayrım taşımayan fotoğraflar semtlere göre bölümlendirilerek sunulmuş.

 

 

 

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü

 

Basın Halkla İlişkiler ve Dış İlişkiler Koordinatörlüğü

 

Ankara, Şubat 2008

 

 

 

 
Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.