Ana Sayfa > RöportajlarAlp Alper

Alp Alper

1- Bize kendinizden söz eder misiniz?

1965 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta, lise ve üniversite öğrenimini bu kentte tamamladı. 1992’de Türk Hava Yolları’nda çalışma hayatına başladı. İşte tam bu dönemde, okul yıllarında başlamış bulunan fotoğraf sanatı tutkusunu da geliştirmeye koyuldu. “Doğal bir fotoğraf stüdyosu” olarak nitelendirdiği İstanbul’da, bu tutkusunu uluslararası temellere oturtarak sürdürüp geliştirdi.
 
Türkiye’yi sarsan büyük 1999 depreminden sonra bir ekip kurdu ve kendisini ‘Alp Alper’ olarak dünyaya tanıtan, “1000 Feetten Türkiye” adını verdiği büyük serüvene atıldı.
 
1999 yılı sonunda Türk Hava Yolları’ndaki vazifesinin bir aşaması olarak Atina İstasyon Müdürlüğü görevine atandı.Bu göreviyle beraber Türkiye projesine de devam etti.
 
Yurtdışı görevleri esnasında Yunanistan, Polonya ve Güney Afrika’da Fotoğraf sergileri açtı.

Türkiye’de Gezi-Traveler, Gurme, Ulusoy Traveler gibi dergilerle çalışan fotoğraf sanatçısı Alp Alper, 1999 yılından itibaren  Yunanistan'da Cosmos Travel ve  National Geographic, ardından da  Türkiye ve Polonya National Geographic  dergilerinde çalışmalarını göstermeye başladı.
 
Halen Türkiye ile ilgili iki fotoğraf projesi ve bir belgesel tasarımını ekibiyle birlikte sürdürüyor ve bu projelerin gerçekleştirilmesine yardımcı olacak Türkiye ve fotoğraf sanatı aşığı sponsor arayışlarına da devam ediyor.
 
Görevi gereği halen Güney Afrika’da yaşamakta, fotoğraf tutkusu dışında Paragliding ve  Scuba Diving yapıyor. Tarih ve arkeoloji de özel ilgi alanımdaki önemli satırbaşları.
 

2- Çekim kararlarınızı nasıl alıyorsunuz?

Çekim yapılacak yerler için yer ekibi oluşturup o bölgelere öncelikli olarak karadan gidip yer çalışması yapıyoruz.. Bizim yer çalışmamıza esas olan iki önemli kriter var; Tarihi Mekanlar ve Doğal güzellikler
 

3- Çekilecek bölgeleri belirlerken ilk önem verdiğiniz özellik nedir? Ön araştırma yapma, deneme çekimi gibi aşamalardan geçiyor musunuz?

Çekim yapılacak yerleri belirleyip yerden ışığın farklı yönlerine göre deneme çekimleri yapıp ışığın en iyi yönünü ve mekan konumunun en iyi açılarını belirlemeye çalışırız..
 


4- Çekim için belirlediğiniz bölgeler için yaklaşık uçuş süreniz nedir? Sorunsuz bir çekim olması için o bölgenin üzerinde kaç defa uçmanız gerekmekte?

Uçuş yapılacak yerler farklı mesafelerde olabiliyor, biz genelde İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya merkezlerini kullanıyoruz.. Çünkü maalesef yakıt temini bu meydanlar dışında yapılmıyor.. Uçuş rotalarımızı da bu meydanlara göre çiziyoruz.. Bir bölgenin üzerinde yaptığımız çekimlerin istediğimiz gibi olabilmesi biraz da hava durumuna bağlı çünkü hedefin tam üstüne geldiğimizde bazen bulut oturmuş oluyor ve çekim icin bir defa daha gitmemiz gerekebiliyor ama Yedi Göllerde istediğimiz ışığı yakalamak için tam 3 sene boyunca farklı zamanlarda gittiğimizi çok iyi biliyorum..
 

5- Uçuş için tercih ettiğiniz araç helikopter mi? Yoksa daha çok küçük uçakları mı tercih ediyorsunuz?

 Hava çekimleri için Helikopter en avantajlı hava aracı ama her yerde helikopter bulamıyoruz, o zaman Balon, Microlight, Cessna gibi hava araçlarını da kullanabiliyoruz..
 

6- Makine - Ekipman tercihiniz?

Ben çekimlerim sırasında genelde Canon EOS serisi makine ve lensleri kullanıyorum..

 

7- Sallantının çok olacağı varsayımıyla, yüksek örtücü(enstantane)  değerleri kullandığınızı tahmin ederek şunu da sormak istiyorum, ISO değerleriniz için bir üst sınır var mıydı?

Yüksek ISO gerekli oluyor ama çok yüksek ISO kullanmayı Fotografın kalitesi açısından tercih etmiyorum.. Genelde 500 ISO kullanıyorum.. Eğer Dia kullanıyorsam genelde ışığa ve konuma göre  200 ISO film kullanıyorum.
 

8- Yüksek ISO kullandıysanız görüntü kalitenizde bir bozulmaya neden oldu mu?

Yüksek ISO kesinlikle fotografın kalitesinde düşme yaratıyor.. Ve ben bunca emeğin ardından çamur tadında bir fotografı elime alıp mutlu olamıyorum..
 

9- Görüntüleri işlemek için bir program kullandınız mı?

Digital Fotograflarımda sadece gerekli ise Photoshop programı kullanıyorum ama çok abartılı programları kullanmayı sevmiyorum.. Daha naturel renkler hoşuma gidiyor..
 

Bütün bunlara ilaveten": bu çalışmalarda biz toplam 40 kişi ile birlikte çalışıyoruz, bunun içinde Pilot, fotografçı, tarihçi, arkeolog, yazar, kameraman, mimar gibi arkadaşlarımız var.. Kendilerine devamlı danışarak en doğru bilgiler ışığında yürümeye-uçmaya  çalışıyoruz.. Çünkü fotografını çektiginiz bir Arkeolojik bölge hakkında bilgi sahibi değilseniz detayı göremezsiniz ve en önemli eser çalışmanızda yer almaz.. Ben Tarihe ve Arkeolojiye çok düşkünüm ve Anadolu Arkeolojisi üzerine bulduğum tüm kitapları okurum.. Maalesef bugüne kadar İstanbul'da Ortodoks Kiliseleri ve Türkiye üzerine iki
kitabım olmasına rağmen tüm bu çalışmalar için aradığımız sponsoru bulamadık  ve tüm çalışmaları kendi imkanlarımızla yürütmeye çalışıyoruz.. Maalesef bu belgesel ağırlıklı çalışmalarımızın kıymeti bizler öldüğümüzde ve bu değerler tek tek yok olduğunda anlaşılacak..
Konu ile ilgilenen tum arkadaşlar bize ulaşmak ve çalışmalarımızdan (burada yayınlananlar dışında) örnek görmek için www.alpalper.com adresine gidebilirler.

 

 

Verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için teşekkür ederiz.

 

 

 

 
Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.