Ana Sayfa > Projeler > Hangi Toprağın İnsanları ?Hangi Toprağın İnsanları ?

HT-FR_(00).JPG
HT-FR_(01).JPG
HT-FR_(02).JPG
HT-FR_(03).JPG
HT-FR_(04).JPG

HT-FR_(05).JPG
HT-FR_(06).JPG
HT-FR_(07).JPG
HT-FR_(08).JPG
HT-FR_(09).JPG

HT-FR_(10).JPG
HT-FR_(11).JPG
HT-FR_(12).JPG
HT-FR_(13).JPG
HT-FR_(14).JPG

HT-FR_(15).JPG
HT-FR_(16).JPG
HT-FR_(17).JPG
HT-FR_(18).JPG
HT-FR_(19).JPG

HT-FR_(20).JPG
HT-FR_(21).JPG
HT-FR_(22).JPG
HT-FR_(23).JPG
HT-FR_(24).JPG

HT-FR_(25).JPG
HT-FR_(26).JPG
HT-FR_(27).JPG
HT-FR_(28).JPG
HT-FR_(29).JPG

HT-FR_(30).JPG
HT-FR_(31).JPG
HT-FR_(32).JPG
HT-FR_(33).JPG
HT-FR_(34).JPG

HT-FR_(35).JPG
HT-FR_(36).JPG
HT-FR_(37).JPG
HT-FR_(38).JPG
HT-FR_(39).JPG

HT-FR_(40).JPG
HT-FR_(41).JPG
HT-FR_(42).JPG
HT-FR_(43).JPG
HT-FR_(44).JPG

HT-FR_(45).JPG
HT-FR_(46).JPG
HT-FR_(47).JPG
HT-FR_(48).JPG
HT-FR_(49).JPG

HT-FR_(50).JPG
HT-FR_(51).JPG
HT-FR_(52).JPG
HT-FR_(54).JPG
HT-FR_(55).JPG

HT-FR_(56).JPG
HT-FR_(57).JPG
HT-FR_(58).JPG
HT-FR_(59).JPG
HT-FR_(60).JPG

HT-FR_(61).JPG
HT-FR_(62).JPG
HT-FR_(63).JPG
HT-FR_(64).JPG
HT-FR_(65).JPG

HT-FR_(66).JPG
HT-FR_(67).JPG
HT-FR_(68).JPG
HT-FR_(69).JPG
HT-FR_(70).JPG

HT-FR_(71).JPG
HT-FR_(72).JPG
HT-FR_(73).JPG
HT-FR_(74).JPG
HT-FR_(75).JPG

HT-FR_(76).JPG
HT-FR_(77).JPG

Hangi Toprağın İnsanları ?

HANGİ TOPRAĞIN İNSANLARI..?


Başbakanlığın hazırladığı  Sosyal Güvenlik raporu yoksulluğun en yaygın olduğu grup olarak geçici mevsimlik işçileri gösteriyor.


Türkiye’de başarılı bir toprak reformunun gerçekleştirilememiş olması ve  güneydoğu’da  güvenlik gerekçesiyle gerçekleştirilen  köy boşaltmalar toprak sahibi köylünün toprağından olmasına yol açmış,    bölgede kalan  tek geçim kaynağı olan hayvancılığın da  bitmesine neden olmuştur. On binlerce insan zorunlu olarak göç etmiş ve istemedikleri halde şehir merkezlerinin varoş tabir edilen bölgelerine yerleşerek bir günde yoksul bir yaşama başlamışlardır. 


Şehirdeki   sosyo-ekonomik nedenler, bölgedeki  çiftçilik ürünü pamuk ve tütün alımlarındaki düşük fiyat ve kota uygulamaları,  sanayi boşluğunun getirdiği daralma, ülkedeki   özelleştirme ve tarım politikaları   gibi nedenler  kamu istihdamının zaten düşük olduğu bölgede, işsizliği ve işsizliğin sonucu olarak  sosyal güvencesiz ve düşük ücretle çalışma oranını arttırmıştır.

Yılın ilk aylarından  itibaren özellikle Güneydoğu'dan, umutlarını da sırtlanarak çoluk çocuk, gruplar halinde ve tehlikeli taşıma yöntemleriyle yola çıkan tarım işçileri; Tuvalet, banyo, temiz içme suyu yokluğu ve beslenme bozukluğuna  bağlı olarak ortaya çıkan  enfeksiyonlar, ve bu sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bebek ölümleri, çocukların aileleriyle beraber  tarlalarda çalışmak üzere  eğitimlerini yarıda bırakıp gelmeleri, çalışma sürelerinin uzunluğuna rağmen neredeyse karın tokluğuna ve sigortasız çalıştırılmaları, insan onurunu zedeleyen barınaklarda yatıp kalkmaları ile  önemli bir toplumsal sorunun parçası olmaya devam etmektedirler.

 

 

 

 

 

Özgeçmiş - İmren DOĞAN / Mehmet PINAR

 

İmren DOĞAN

1968, Beypazarı doğumlu. Ankara Üniversitesi Sağlık Eğitim Fakültesi’nde lisans, Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. Halen bir kamu kuruluşunda Uzman Eğitimci olarak görev yapmaktadır.

2003 yılı sonunda AFSAD'da temel eğitimlerle başlayan fotoğraf eğitimi süreci daha sonra çeşitli atölyelerde  devam etti.  AFSAD çatısı altında yürüttüğü belgesel  çalışmaları ve sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra  bağımsız projelerine de devam etmektedir.

Çeşitli Ulusal ve Uluslararası katılımlı yarışmalarda sergileme ve ödüller aldı. Pek çok karma sergi ve gösterimde, çeşitli kitap, katalog ve takvimlerde fotoğrafları yer aldı.

Mehmet PINAR


1962 Bursa doğumlu. 1984 yılında Harp Okulundan mezun olduktan sonra, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde meslek yaşamına devam etti.  Resimle başladığı görsel sanatlarla ilgili çalışmalarını 1999 yılından beri fotoğrafla sürdürmektedir.  AFSAD çatısı altında belgesel, doğa ve kurgu atölyelerinde fotoğraf çalışmaları yapmakta. Bunun yanı sıra bağımsız projelerini sürdürmekte ve  “Dijital Fotoğraf Çekim ve İşleme Teknikleri”  konularında çalışmalar yapmaktadır.

Yurtiçi-yurtdışı sergi ve gösterimlerde fotoğrafları yer aldı. Çeşitli yarışmalarda ise sergileme ve ödülleri bulunmaktadır.

 

Proje sahibine iletmek istediğiniz mesajı form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınız:[ ! ]
Soyad:[ ! ]
E-Mail:
Konu:
Mesajınız:
Onay Kodu: Captcha
Onay Kodunu Girin:[ ! ]
 Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.