Ana Sayfa > HaberlerFotoğraf Tarihine Giriş - YENİ KİTAP

kapak_(1).jpg

“FOTOĞRAF TARİHİNE GİRİŞ”

DERLEYEN: ALBERTO MODIANO

Uluslar arası Fotoğraf Sanatçısı Timurtaş Onan tarafından 1995 yılında ART STUDIO YAYINCILIK tarafından fotoğrafseverlere sunulan “FOTOĞRAF TARİHİNE GİRİŞ”, 15 Haziran 2007 itibariyle kitapevlerindeki yerini alacak. Son yıllarda fotoğraf sanatı üzerine yazılmış en geniş kapsamlı kitaplardan biri olan “FOTOĞRAF TARİHİNE GİRİŞ” amatör, profesyonel veya öğrenci tüm fotoğraf meraklıların kütüphanesinde yer alması gereken bir kitap.

Kitabın tanıtımı ve imza günü 23 Haziran 2007’de Tütün Deposu’nda (Lüleci Hendek cad.Koltukçular çıkmazı No 1 Tophane) saat 16:00’da yapılacaktır.


Kitabı derleyen Alberto Modiano kitabın öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Fotoğraf tarihi üzerine bir derleme kitabı hazırlamayı uzun yıllar planlamıştım. Ancak bazı çalışmalar bu kitabın gerçekleşmesini ertelemiştir. Yaşamda öyle rastlantılar vardır ki insanın hedefe ulaşabilmesi için tasarlanmış gibidir. 1996 yılında İngiltere’de bulunduğum tatil günlerinden birinde, Victoria & Albert Müzesini gezdikten sonra yorgun düşmüş, eşimle birlikte metro girişini bulmak için Londra sokaklarını arşınlamaya başlamıştık. Birden karşımıza eski Beyoğlu evleri gibi, Tünel çıkışındaki pasaja benzer bir geçit çıktı. Fakat bu geçit diğerlerinden biraz farklı idi. Sıra sıra dükkânların vitrinlerinde koleksiyoncuları bekleyen eski fotoğraf makineleri ve fotoğraf tarihi konusunda yazılmış yüzlerce yayın yer almaktaydı. O andaki heyecanımı tarif edemem. Ama hatırladığım tek şey yorgunluğumu birden unutmuş olmamdı. Unutamayacağım bu rastlantı sonunda kütüphaneme birkaç önemli fotoğraf kitabı katılmış, derlemesini gerçekleştirdiğim fotoğraf tarihi kitabının temel malzemesi de bulunmuştu.”

ALBERTO MODIANO KİMDİR?

1979’da fotoğrafa başladı. 1985 yılında dernek etkinliklerine katılarak çalışmalarını yoğunlaştırdı.


1992 yılından sonra yoğun olarak fotoğraf yazını ve araştırmalarına yöneldi. Birçok sempozyum, panel ve söyleşilere katıldı. Milliyet Sanat, Gösteri, İFSAK Fotoğraf ve sinema Dergisi, REFO Fotoğraf Dergisi gibi sanat dergilerinde fotoğraf üzerine eleştiri, araştırma yazıları yayınlandı.


Fotoğraf Tarihi konusunda araştırmacıdır, ders notları hazırlamaktadır. Birçok fotoğraf kurumunda “Fotoğraf Tarihi ve Görselin Tarihi” üzerine eğitmenlik görevini yürütmektedir.
1996 yılında TRUVA Kültür ve Sanat derneği tarafından “Yılın Fotoğraf Ödülü” sunulmuştur.

YAYINLARI:
BASINDA FOTOĞRAF YAZILARI KLAVUZU: 1960 – 1990 yılları arasında süreli basında yayınlanmış fotoğraf yazıları derlemesi. Ataol Yayıncılık Ekim 1991, 160 s.
TÜRKÇE FOTOĞRAF YAYINLARI KATALOĞU 1871-1993: (Seyit Ali Ak’ın 1983 yılında yayındığı çalışmanın genişletilmiş baskısı) Ataol Yayıncılık Mayıs 1993, 106 s.
YARINA ÜMİT: Maggie Danon’un fotoğrafları ile şiirler ortak çalışması. Gözlem Yayıncılık, Kasım 1993
BULGARİSTANBUL (Filibe’den Şişhane’ye): Ester Modiano’nun Bulgaristan’da geçirdiği çocukluk günleri ve İstanbul’a trenle seyahatini içeren hayat hikayesi. Tiryaki Yayınları, Ağustos 1998, 32 s.
İFSAK KİTABI İFSAK’IN 40. Yılı  etkinlikleri çerçevesinde derneğin tarihini içeren yayının koordinasyon ve yazılımı. Kasım 1999, 131 s.
TÜRK FOTOĞRAFINDA ÇIPLAK CD-R: Editörlüğünü ve sunumu yaptığı mültimedya CD çalışmasını Ekim 2002’de tamamlandı.  Türkiye’nin değişik sanat ortamlarında izleyicilere sunulmuştur.
TÜRKÇE FOTOĞRAF YAYINLARI KATALOĞU 1871-1993: Seyit Ali Ak İLE 1993 yılında yayınlanan çalışmanın genişletilmiş 3 baskı versiyonu. Bileşim yayıncılık Mayıs 2004, 160 s.
TÜRK FOTOĞRAFINDA ÇIPLAK: 101 fotoğrafçının çıplak çalışmalarının bir araya geldiği Türk fotoğrafında bir ilk çalışma. Bileşim Yayıncılık, Ekim 2004, 247 s.
SEFİRDEN SEFİLE: Yapı Kredi Selahattin Giz Koleksiyonu, Danışmanlık ved derleme çalışması, Yapı Kredi Kültür ve Sanat yayıncılık Ekim 2004, 167 s.
FOTOĞRAFTA BUGÜN: Fotoğraf dünyasının önemli tarihlerini, fotoğraf literatüründe yayınlanmış reklam efemeraları ile bir almanak olarak sunulmuştur.  Fotografevi yayınları, Aralık 2004.

2000 yılından 2004 yılına kadar diabankalarında GÖRSEL DANIŞMAN ve SATIŞ TEMSİLCİSİ görevini sürdürmüştür. Düğün fotoğrafçılığı yapmakta, atölyesinde yayın çalışmalarını sürdürmektedir.


Elektronik posta adresi: alberto@albertomodiano.com

BİLGİ İÇİN:
ART STUDIO YAYINCILIK
TEL.: 0212 237 36 52
AYÇA GÜÇLÜTEN
GSM: (0532) 318 40 91
Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.