Ana Sayfa > Kişiler,KurumlarHenri-Cartier Bresson (1908-2004)


Zamanın en önemli fotoğrafçılarından biri olarak Bresson, fotoğrafı snap shot(şip şak) fotoğraftan disipliner sanat seviyesine taşımıştır. Kendi kavramlaştırması olan �mutlak anı (decisive moment)� yakalamadaki başarısı, alçak gönüllü çalışma yöntemleri, tasarım için keskin gözü onu da çağdaş fotoğrafçılar arasında efsanevi bir… devamı»

Andre Kertesz (1884-1985)


Andre Kertesz dünyanın en önemli fotoğrafçıları arasında sayılır. Yetmiş yılı aşkın fotoğraf kariyeri boyunca özellikle küçük formatlı kameralar kullanarak, iddiasız bir üslupla günlük yaşama ilişkin fotoğraflar çekmiştir. 18 yaşındayken kendi gündelik yaşamının görsel kaydını tutma merakının doğurduğu biçimsel üslubunu sonraki… devamı»

Julia Margaret Cameron (1815-1879)


Resim ve fotoğraf arasındaki yapısal ilişki fotoğrafın bulunuşundan bu yana süregelen bir tartışma konusu olmuştur. Erken dönem fotoğrafçılığında, Fotoğrafın bir sanat yapıtı olarak değerlendirilmesi resimle olan ilişkisi üzerinden kurulmuştur. 1839’da fotoğrafın resmi olarak keşfinin ilan edilmesinin ardından onun bir belgeleme… devamı»

Edward Weston (1886-1958)


 Edward Weston, günümüzde en yalın modern fotoğrafçılardan biri olarak görülmektedir. Tam anlamıyla kendini sanatına adaması -standartları ile uzlaşmayı reddetmesi, basit yaşam tarzı, güzel sanat fotoğraflarının ressamı olarak sıra dışı yetenekleri, kompozisyonları üzerinde tam anlamıyla biçimsel bir kontrol sağlamış olması- onu… devamı»

FMD - Foto Muhabirleri Derneği


İçinde, toplumsal konulardan meslek ahlâkına, fotoğrafçılıktan haberciliğe kadar her konuyu barındıran Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) tarafından hazırlanan site hakkında daha geniş bilgi almak istiyorsanız, 'FMD Hakkında' bölümünü tıklamanız yeterli. Dernek kuruluş tarihinden, kurucu üyelerine, şu anki üyelerinden… devamı»


Josef Koudelka


Koudelka çağdaş fotoğrafçılar arasında yüksek düzeyde biçimsel çingene fotoğrafları ile tanınmış bir isimdir. 1962 yılından bu yana Doğu Avrupa, İngiltere, İrlanda, Fransa ve İspanya?yı gezerek geniş çaplı çingene çalışması gerçekleştirmiştir. Koudelka?nın diğer dikkat çeken yönü, kariyeri boyunca hiçbir ticari anlaşmayı… devamı»

Manuel Alvarez Bravo (1902-2003)


Bravo’yu günümüzün tanınan fotoğrafçılarından bir yapan, Meksika insanının kültüründen beslenen kökenini karelerin kusursuz bir biçimde yansıtmasıdır. Güney Amerika kültürünün temel öğelerini yansıtmadaki başarısı, estetik düzeydeki kusursuzluğu onun geçte olsa belli bir ünü yakalamasını sağlamıştır. Hem Güney Amerika kökenli pagan geleneklerden… devamı»

Rıza Arat


Fotografa 1970'lerde 4.5 x 4.5 cm. 12 pozluk film kullanan bir Kodak makineyle başladı. Daha sonra çalışmalarını AFSAD içinde sürdürerek bazı sergi ve gösterilere katıldı, kişisel saydam gösterileri yaptı, Fotograf dergisinde yazılar yazdı, fotograf sempozyumlarında yer aldı. Fotografın kuramsal yanıyla… devamı»

Paul Strand (1890-1976)


Strand, Stieglitz’in öncülük ettiği Photo-Secession tarzı resimsel fotoğraftan, sosyal belge tarzı fotoğrafa dönüşü simgeleyen önemli figürlerden biridir. Bu iddia sadece onun sosyal belge eğiliminden değil, aynı zamanda Photo-Secession’un on dört yıl boyunca çıkardığı Camera Work dergisinin son sayısının onun sosyal… devamı»

Diana Arbus (1923-1971)


 Asıl adı Diane Nemerov olan belki de 20.yy’nin adından en çok söz ettiren kadın fotoğrafçısı. Arbus’u üne kavuşturan, toplumsal hayatın uç noktalarında yaşayan (ya da en azından öyle görünen) insanları portrelemesidir. Arbus’un portre tarzı, öncelikle August Sander’in Alman halkı üzerine… devamı»

August Sander (1876-1964)


Sander, 20. yy ilk yarısında, Almanya’nın çaşitli bölgelerinde yaptığı geniş çaplı portreye dayalı belgesel çalışması ile, kökenleri Lewis Hine ve Jocob Riis’e kadar uzanan belgesel anlayışını Çağdaş fotoğraf yaklaşımlarının içine taşıyan isim olmuştur. Mekansal olarak adlandırabileceğimiz portrelerinde, Alman halkının oluşturan… devamı»

Merter Oral


1955 İzmit doğumlu. Orta öğrenimini Kurtuluş Ortaokulu, Robert ve Yükseliş Liselerinde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunu (1981). Yüksek Lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Toplumsal Belgeci Fotoğraf ve Fikret Otyam Örneği” adlı teziyle… devamı»

Eugene Smith (1918 - 1978 )


Eugene Smith, fotoğraf kariyeri boyunca ürettiği çok sayıda foto-röportaj ile 20.yy’ın en saygı duyulan fotoğrafçılarından biri olmuştur. 2. Dünya savaşından, 1970’lerde son foto-röportajı olan Minamata Projesine dek Smith fotoğrafçının fotoğrafları, alt yazıları, başlıkları ve sergilenmesi üzerindeki edtöryal kontrol hakkını savunması… devamı»

Lewis Hine


Hine'nin fotoğrafları, 20. yüzyılın ilk yıllarında yaşanan büyük boyutlu insani dramın başlıca aktörleri olan, işçi sınıfının, göçmeyenlerin, çalışan çocukların ve savaşın tanıklarıdır.

1903-1913 yılları arasında milyonlarca insan, yeni bir yaşam umuduyla "yeni kazandıkları adlarıyla ve eski dünyadan… devamı»Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.