Ana Sayfa > Projeler > Yaşamın DipnotuYaşamın Dipnotu - Mehmet ÖZER

M.Ozer.jpg
M.Ozer_(1).jpg
M.Ozer_(2).jpg
M.Ozer_(3).jpg
M.Ozer_(4).jpg

M.Ozer_(5).jpg
M.Ozer_(6).jpg
M.Ozer_(7).jpg
M.Ozer_(8).jpg
M.Ozer_(9).jpg

M.Ozer_(10).jpg
M.Ozer_(11).jpg
M.Ozer_(12).jpg
M.Ozer_(13).jpg
M.Ozer_(14).jpg

M.Ozer_(15).jpg
M.Ozer_(16).jpg
M.Ozer_(17).jpg
M.Ozer_(18).jpg
M.Ozer_(19).jpg

M.Ozer_(20).jpg
M.Ozer_(21).jpg
M.Ozer_(22).jpg
M.Ozer_(23).jpg
M.Ozer_(24).jpg

M.Ozer_(25).jpg
M.Ozer_(26).jpg
M.Ozer_(27).jpg
M.Ozer_(28).jpg
M.Ozer_(29).jpg

M.Ozer_(30).jpg
M.Ozer_(31).jpg
M.Ozer_(32).jpg
M.Ozer_(33).jpg
M.Ozer_(34).jpg

M.Ozer_(35).jpg
M.Ozer_(36).jpg
M.Ozer_(37).jpg
M.Ozer_(38).jpg

MEHMET ÖZER’İN BİR FOTOGRAFI ÜZERİNE ÇAĞRIŞIMLAR

Cengiz Oğuz Gümrükcü

simurg.jpg

Martı, yırtıcı bir kuştur. Bir kartal ya da bir atmaca gibi.. ve uçabildiği için de özgürlüğü simgeler.

 

Bir kuş hakkında duyduğum en güzel hikaye de Simurg’dur. Eski Hint ve İran efsanelerinde geçer. Bizdeki anlatımı farklıdır. Ve bu efsanenin benim en sevdiğim hali, aşağıdaki gibidir.

 

Bir gün bir ülkede ardı arkası kesilmeyen bir kıtlık başlar.  Her şey hızla tükenmektedir. Yaşlı bir bilgeye sorarlar ne yapacaklarını.bilge, yol gösterir gelenlere: “Simurg her şeyi çözer..” der. “Simurg’u bulun..” Herkes ayaklanır.. Ama bulamazlar hiçbir yerde. Yeniden gittiklerinde, bilge kişi gökyüzünü gösterir ve “Orada..” der. Bunun üzerine tüm bir halk, ne yapıp edip kanatlanıp uçmaya başlar. Zaman geçtikçe yorulanlar, geri dönenler olur. Hızla azalmaktadırlar. Ve yaşlı bir adamla, bir genç kalır geriye. Yaşlı olan genç adama der ki: “Benim gücüm tükenmek üzere.. Ama sen vazgeçme ve Simurg’u bul..” Bunun üzerine genç adam daha yükseklere doğru olanca gücüyle kanat çırpar ve bağırarak arar Simurg’u.. “Siiimuuurg!.. Siiimuuurg!..” Gücünün tükenmekte olduğunu düşünüp daha bir kuvvetli bağırır “Siiimuuurg!..” diye. Kısa bir sessizliğin ardından, boşlukta yankılayan o sesi duyar. “Simurg sensin..”

 

Bu efsane, her ülkede farklı anlatılır. Kimileri için Zümrüd-ü Anka’dır o, kimileri için de Phoenix !.. Ama özü aynıdır. Ve efsane bize der ki: “Güç senin içinde gizli..Ya onu bulana kadar arayacaksın ya da bırakıp sürüye katılacaksın..”

 

Günümüz insanının en büyük eksiğidir özgüven.. “Ben yapamam..” deyip her şeyden vazgeçer. “Ben bilmem..” deyip tüm sorumlulukları üstünden atmaya çalışır. Sadece kaçar.. neyi ardında bıraktığını bile bilmeden kaçar.. Sevgiden, sorumluluktan ve en önemlisi kendinden.. Bizi bu düzen eğitmiştir ve yine bu düzen kaçmamızı öğütlemektedir. Çünkü her şeye karar verecek tek yer olmak istemektedir.  Düşünmemizi, ortak paydalarda buluşmamızı engeller. İlişkilerimiz birer tüketim nesnesi halini alır bir süre sonra.

 

Bir de boşluğa haykıranlar vardır.. Sesinin kim tarafından ve ne zaman duyulacağını bilmeyen.. Örneğin, benim gibi “didaktik” öyküler, yazılar yazarlar.. Kimileri resim yapar, beste yapar.. Kimileri fotograf çeker ve sanatıyla insanlara seslenir boşluktaki o ses gibi : “Simurg sensin..”

 

                                                        

 

Özgeçmiş - Mehmet ÖZER

02.06.1961 yılında Yusufeli-Artvin'de doğdum. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Sendikalarda Eğitim Uzmanlığı ve Basın Danışmanlığı yaptım. 1988 yılında fotoğrafçılığa yöneldim ve fotoğrafı sokakta öğrendim. Yurtiçinde, sergi salonlarında, sokaklarda, üniversitelerde, varoşlarda, cezaevlerinde, fabrikalarda sergiler açtım. Sergilerim yurtdışına taşındı. Hayatın şarkılarını söylüyor, şiirlerini okuyorum. Fotoğraf ve şiir yaşamı savunmanın ve yeniden üretmenin en etkili silahı. Tüm insanlıkla kullandığım ortak dil, öfkemi dillendirip sergilerimi çoğaltıyorum.

 

"Yaşamın dipnotudur öyküm, öyküm bundan ibaret".

Proje sahibine iletmek istediğiniz mesajı form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınız:[ ! ]
Soyad:[ ! ]
E-Mail:
Konu:
Mesajınız:
Onay Kodu: Captcha
Onay Kodunu Girin:[ ! ]
 Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.